Fransiza

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
derrick Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 3,082
Pridružen: Jul 2009
Poruka: #1
Fransiza
Вовед

Следнава семинарска работа е посветена на сите “идни бизнисмени” кои се двоумат како да започнат со сопствен бизнис, а помеђу сите опции, франшизата им е понудена како можност.
Најчесто кога идните основачи на бизниси размислуваат како да почнат, имаат на избор неколку опции: да започнат нов бизнис односно да започнат од нула, да купат веће постоечка фирма или да размислат за франшизата како можност која што веће има завршено многу работа уште пред да се започне и може да биде прилично профитабилна.
Франшизата претставува привилегија или дозволено право, поединци или групи да користат одреден вид на комерцијални активности.
Најстариот концепт на франшизата датира од средниот век, кога витезите или свештениците можеле да добијат право со управување на одреден дел од имотите на лордовите.
Денес под поимот франшиза се подразбира купување на правото на користење на конкретен заштитен знак (трејдмарк) или бизнис концепт. Бизнисот кој се води со франшизата, во основа е ист како и сите други бизниси кои се водат под истото име.
За да може да се води тој бизнис, треба најпрво купувачот на франши-зата треба да ги купи производите, алатите, помошта за адвертајзингот и обуката од франшизорот (фирмата која ги поседува правата на бизнисот).
Од каде потекнува, што претставува, како функционира, кои се нејзи-ните позитивни и негативни страни, се основните концепти според кои ће се придржавам додека ја пишувам оваа семинарска работа со надеж дека еден ден ће им помогне на неодлучните бизнисмени да дознаат нешто повеће за франшизингот пред да ја одберат како опција за сопствен бизнис, која во иднина можеби ће се покаже како вистински избор и ће ги збогати.


Prilog(a)
.doc  Fransiza 9.doc (Veličina: 307.5 kb / Preuzimanja: 2991)


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
01:29 AM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Skoči na forum: