Tržište je institucionalno uređen amibijent u kome se odvija proces razmene dobara i usluga. Institucionalna uređenost tržišta znači da su na njemu definisana pravila igre po kojima se odvijaju procesi razmene. Tržište kao mehanizam koordinacije ekonomske aktivnosti, ima sledeće finkcije:
1. Informativnu;
2. Alokativnu;
3. Distributivn u;
4. Selektivnu.
Finansijska tržišta se mogu podeliti na nekoliko načina i uz korišćenje različitih kriterijuma:
• Sa aspekta lokacije tržišta;
• Sa aspekta nacionalne ekonomije:
• Sa aspekta vrste finansijskih instrumenata;
• Sa aspekta plaćanja i isporuke;
• Sa aspekta roka dospeća finansijskih isntrumenata;
• Sa aspekta emisije hartija od vrednosti.
Finansijsko tržište je organizovano mesto i prostor na kome se finansijska srdstva nude i traže, i u zavisnosti od ponude i tražnje formira se njihova cena. Podrazumeva određenu finansijsku infrastruktur u brojnih specijalizovanih tržišta i sklop ustanova, mehanizama i instrumenata pomoću kojih se stalno transformišu oblici finansijske imovine.
Finansijske institucije imaju veliku ulogu na finansijskom tržištu.
Finansijske institucije služe kao posrednik tako što usmeravaju štednj u fizičkih lica, preduzeća i vlade u kredite i investicije. One često služe kao glavni izvor sredstava za preduzeća i fizička lica.
Tržišta novca jesu kratkoročna tržišta gde se trguje feinansijskim
instrumentima čiji je rok dospeća do jedne godine, dok su tržišta kapitala dugoročna tržišta na kjima se trguje finansijskim instrumentima čiji je rok dospeća duži od jedne godine.
Hipoteza koju smo dokazali u ovom radu jeste veliki značaj finansijskih tržišta. Naime, finansijska tržišta predstavljaju najznačajniji i najosetljiviji
deo ukupnog ekonomskog i finansijskog sistema svake zemlje. Ona omogućavaju normalno i nesmetano funkcionisanje nacionalne ekonomije i normalno odvijanje privrednih odnosa. Na njima se održavaju sva zbivanja u realnim tokovima društvene reprodukcije. Ona predstavljaju jedan od osnovnih delova tržišne privrede. U okviru magistarskog rada obradili smo finansijska tržišta kao najznačajniji faktor ukupnog ekonomskog i privrednog sistema u zemljama sa razvijenom tržišnom privrednom.
Na drugoj strani, finansijsko bankarstvo obuhvata važan segment finansijskih usluga. Osnovna funkcija i uloga investicionog bankarstva obuhvata aktivnosti na primarnom tržištu kapitala. Investicione banke su posrednici koji preuzimaju i plasiraju novu emisiju hartija i pomažu privrednim društvima da dođu do sredstava neophodnih za finansiranje njihovih aktivnosti. Investicione banke su kao brokersko-dilerske firme aktivne i na sekundarnom tržištu hartija od vrednosti, tako da je kompletno poslovanje na tržištu hartija od vrednosti obuhvaćeno upravo ovim institucijama. U radu je dat prikaz delatnosti investicionih banaka u savremenim uslovima poslovanja uz sagledavanje uloge koju investicione banke imaju u funkcionisanju finansijskog tržišta razvijenih tržišnih privreda i uloge koju bi mogle da zauzmu u zemljama gde ne deluju investicione banke ili je njihovo delovanje u začetku.
Rad je podeljen u pet glava. U prvoj glavi razmatrali smo celokupnu materiju o finansijskom tržištu, dok smo u drugoj glavi izvršili analizu finansijskih institucija i njihov uticaj na finansijsko tržište. U trećoj glavi smo, primenom komparativnopravne metode, posmatrali tržište hartija od vrednosti, dok smo u četvrtoj glavi izložili pojam, razvoj i strukturu investicionog bankarstva u svetu i kod nas. Naposletku, u petoj glavi smo razmatrali primere tržišta kapitala.
Značaj i aktuelnost odabrane teme, nepostojanje obimnijih sistematizovanih naučnih rdova i istraživanja iz ove oblasti, kao i težnja da doprinesemo razjašnjenju niza teorijskih i praktičnih pitanja o finansijskim tržištima, predstavljaju razloge koji su nas opredelili za obradu ove teme. U izradi teze koristili smo multidisciplinarni metod istraživanja. Kao osnovu metodološkog pristupa odredili smo analitičko-deskriptivni i sintetički metod, koji su nam pomogli da objedinimo prikaz datih teorijskih i prektičnih saznanja o finansijskim tržištima.
S A D R Ž A J:
Uvod 1
Glava prva FINANSIJSKA TRŽIŠTA
1. Pojam finansijskog tržišta 4
2. Vrs te finansijskih tržišta 8
3. Značaj finansijskog tržišta 12
4. Delovi finansijskog tržišta 16
4.1. Tržište novca 16
4.2. Tržište kapitala 19
4.3. Devizno tržište 22
4.4. Tržište finansijskih derivata 24
4.5. Globalizacija 26
5. Efikasnost finansijskog tržišta 28
5.1. Alokaciona vrednost 29
5.2. Operativna efikasnos t 30
5.3. Cenovna efikasnost 31
Glava druga
FINANSIJSKE INSTITUCIJE
1. Pojam, oblici i vrste finansijskih ins titucija 33
2. Uloga finansijskih tržišta u razvoju
finansijskih ins titucija 37
3. Tržište akcija 39
4. Tržište novca 40
5. Tržište kapitala 41
6. Primarna tržišta 41
7. Sekundarna tržišta 42
8. Hipotekarna tržišta 45
9. Berze 46
10.Vanberzanska tržišta 70
Glava treća
TRŽIŠTE HARTIJA OD VREDNOSTI
1. Regulative tržišta kapitala 72
2. Komisija za HOV 75
3. Centralni registar 76
4. Deregulative 78
5. Usavršavanje rada finansijskih tržišta 79
Glava četvrta
INVESTICIONO BANKARSTVO
1. Pojam i razvoj investiconog bankarstva 81
2. Struktura inves ticionog bankars tva 90
3. Investiciono bankars tvo u Srbiji 94
Glava peta
TRŽIŠTE KAPITALA
1. Obveznice 133
2. Akcije i akcijski kapital 134
3. Akcijski fond 136
4. Akcije iz privatizacije 137
5. Analiza zakonskog uređenja HOV 137
6. Preuzimanje 139
7. Analiza prava akcionara 141
8. Analiza finansijske krize 143
ZAKLJUČAK 149
LITERATURA