Blagdani u judaizmu
Uvod
Blagdan je u svim religijama bitan elemenat bogoštovlja: određen obredima što su dodijeljeni određenim vremenima, skup iskazuje, obično u radosti, počast ovoj ili onoj strani ljudskog života: on zahvaljuje ili zaziva milost božanstva. U ovom radu biće obrađeni blagdani u Judaizmu, koji se dijele na predsužanjske Izraelske blagdane i kasnije starozavjetne blagdane.
1. O pojmu “Blagdan“
Blagdan je jedna od glavnih saastavnica svake religije, koja u sebi uključuje tri obilježja: počinak, svečano slavlje i zajedništvo. Njime religijska zajednica slavi spomen na neki mitski ili povijesni događaj. U arhaičnim religijama blagdani su slavlja vezana uz godišnja doba, kozmičke pojave, te uz događaje ljudskog života. U bliskoistočnim politeističkim religijama blagdani su obilježavali ritam godišnjih doba kao spomen smrti i uskrsnuća božanstva. U starogrčkoj religiji blagdani su bili posvećeni zaštitnicima gradova i božanstvima plodnosti. U starorimskoj religiji blagdani su se slavili u čast kućnih zaštitnika, a javni u čast bogova i diviniziranih careva. U starohebrejskoj religiji tjedni blagdan je subota, spomen na stvaranje svijeta i dan počinka. Pasha je bila spomen na izlazak iz egipatskog ropstva i ulazak u obećanu zemlju. U Židovstvu je zadržana subota i tri glavna starohebrejska hodočasnička blagdana, vezana uz ratarsku djelatnost i hebrejsku povijest. Osim toga slave se i dva svečana dana ( Roš hašana i Jom kipur ), te blagdani Hanuka i Purim. U Kršćanstvu je glavni blagdan nedelja, dan počinka i svečanog bogoslužja u spomen Kristova uskrsnuća. U Islamu, petak je kultni dan, ali ne i dan počinka. Glavni su islamski blagdani: Ramazanski bajram, Kurban-bajram i Prorokov rođendan.
2. Blagdani u Judaizmu
Izraelci su pored nekoliko važnih svetih dana imali i svakodnevne hramske službe. Dvoje janjadi se žrtvovalo svaki dan kao paljenice, jedno ujutro, a drugo navečer. Uz paljenice dolazila je žrtva od brašna izmiješanog sa uljem, libacija vina i miomirisna žrtva. Liturgijski kalendari su imali naznačiti važnije blagdane. Stari zavjet navodi nekoliko takvih kalendara: A) Elohistička zbirka, koja naprimjer zove hodočašće prilikom žetve “Blagdan sedmica “, a berbu voća datira u “Vrijeme preokreta godine“. B) Deuteronomistička zbirka donosi male promjene od kojih je specifikacija mjesta koje treba hodočastiti. Tri godišnja blagdana su: Pasha zajedno sa Blagdanom beskvasnog kruha, Blagdan sedmica i Blagdan Šatora-Sjenica. C) Svećenička zbirka ima više detalja obzirom na datume te donosi novi (Babilonski) kalendar prema kojemu godina počinje u proljeće umjesto u jesen. Što se tiče same podjele blagdana u Judaizmu, tu možemo napraviti generalnu podjelu na: predsužanjske blagdane i kasnije starozavjetne blagdane.
PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>>
SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi
LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
|