Уртикарија - дерматовенерологија - mk

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Poruka
derrick Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 3,087
Pridružen: Jul 2009
Poruka: #1
Уртикарија - дерматовенерологија - mk
Вовед

Уртикарија или копривњача е мономорфен егзантем составен од непостојани, пруритични уртики со различна етиологија и речиси исклучиво медирана од хистамин.

Површината на кожата е интактна, а отокот и црвенилото се последица на случувањата под самата површина.Уртиките не печат, не болат, туку чешаат и доаѓаат и поминуваат многу брзо.Поголемиот број се помали од 1 см, но има и гигантски уртики со големина од десетина сантиметри.

Содржина

Sumarry
1.Вовед
2.Дефиниција
3.Поделба и преваленца
4.Патогенеза
5.Акутна уртикарија
6.Третман
7.Рекурентна акутна уртикарија
8.Испитувања
9.Хронична уртикарија
10.Автоимуна уртикарија
11.Дијагноза
12.Терапија
13.Заклучок
14.Користена литература


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
06:36 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Individualni i poluindividualni artikulatori - mk derrick 0 996 16-01-2013 09:43 PM
zadnja poruka: derrick
  Medicinska etika - mk derrick 0 1,215 16-01-2013 09:05 PM
zadnja poruka: derrick
  Мандибуларен дисфункциски синдром - mk derrick 0 729 16-01-2013 06:50 PM
zadnja poruka: derrick
  Релација пациент здраствен работник - mk derrick 0 762 16-01-2013 06:39 PM
zadnja poruka: derrick

Skoči na forum: