Три достигнувања коишто имаат огромно влијание врз менаџерската комуникација се интер

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
Dzemala Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 8,277
Pridružen: May 2010
Poruka: #1
Три достигнувања коишто имаат огромно влијание врз менаџерската комуникација се интер
Матурски, Семинарски труд из информатике.

Возбудливи унапредувања во информативната технологија значително ги зголемуваат можностите на менаџерите да комуницираат меѓу себе и колку што е можно побрзо да имаат пристап кон информациите за да донесат одлуки.
Три достигнувања коишто имаат огромно влијание врз менаџерската комуникација се Интернет, Интранет и Групнет.
Интернетот е глобален систем на компјутерски мрежи кој се користи од вработените во организациите околу светот за да комуницираат внатре и надвор од компаниите. Околу 44 милиони луѓе само во САД користат Интернет врз регуларна основа. Менаџерите во преку 21,000 компании користат Интернет за да комуницираат, а преку 75% од новите корисници се приклучени преку Интернет врските за приклучување на нивните компании.
Интранет е приватна компјутерска мрежа на една организација, која користи интернет протокол, мрежна конекција со што на своите вработени им се овозможува безбедна размена на информации или извршување одредени активности кои се однесуваат на организацијата.
Групен нет е компјутерски софтвер што им овозможува на членовите на групите и тимовите да разменуваат информации меѓу себе.

ГЛАВЕН ДЕЛ

ИНТЕРНЕТ
Интернетот во компаниите се користи за различни комуникациски цели: да комуницираат со снабдувачите, да ги одржат соодветните нивоа на договорите и да ги информираат постојано за напредокот на проектите и промените во распоредите, да комуницираат внатре во претпријатието, да прават реклами за потенцијалните клиенти, да продаваат стоки и услуги на клиентите, да добиваат информации за другите компании вклучувајќи ги и конкурентите, да ја снабдуваат јавноста со информации за компанијата, да регрутираат нови вработени.
Светската комуникативна мрежа World Wide Web е бизнис што многу брзо се проширува на Интернет со мултимедијски капацитети. Компаниите на World Wide Web имаат свои домашни станици што се како канцеларии кои може да бидат посетени од потенцијалните клиенти. Во атрактивен графички приказ на домашните страници, менаџерите разменуваат информации за стоките и услугите што тие ги нудат, зашто клиентите треба да сакаат да ги купат нив, како да ги купат и каде да ги купат. Со “сурфање” на Web и посетување на домашните страници на конкурентите, менаџерите може да видат што прават нивните конкуренти. Секој ден, стотици нови компании се придружуваат на растечкиот број организации на World Wide Web. Приближно 18 милиони луѓе во САД го имаат користено World Wide Web во последниве дваесет и четири часа.
Според се, со употребата на Интернет, комуникацијата брзо се шири. Сепак некои менаџери и организации не сакаат да вршат одредени бизнис трансакции преку Интернет од безбедносни причини. Најглавна причина зошто беше создаден Интернет и зошто е толку популарен- е тоа што овозможува милиони испраќачи и примачи на пораки да споделуваат широки квантуми на информации едни со други- ја нарушува својата употреба за одредени информации за бизнис трансакции поради недостиг на безбедност. Исто како што менаџерите не сакаат во јавност да кажат информации за своите сметки,и клиентите сакаат да ги сокријат повеќе отколку да го кажат бројот на своите кредитни картички.....PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
05:32 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Skoči na forum: