Теорија на непосредно гаѓање

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
Dzemala Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 8,277
Pridružen: May 2010
Poruka: #1
Теорија на непосредно гаѓање
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.


Содржина

Вовед 3
•Поим за непосредно гаѓање 4
•Теорија на непосредно гаѓање 5
1. Гаѓање на подвижни цели 5
2.Специфичности на гаѓање цели во воздушен простор 10
3.Пресметување на претекнувањето при гаѓање цели во воздушен простор 11
4. Гаѓање низ меѓу простори, покрај крилата и преку сопствената единица 13
•Агол нa видливост 21
Заклучок 23

Вовед

Гaѓање е процес на подготовка и испитување - лансирање на одреден број на проектили на некоја цел заради остварување на оган кон целта, обука или испитување. Гаѓањето се реализира во неколку етапи:
- поседување на огнена позиција
- подготовка на гаѓањето
- отварање на оган
- прекин на оган
чијашто реализација е неопходна за да имаме успешно гаѓање.
Разните начини на гаѓања овозможуваат нивна класификација според сличните особини својствени само за тој тип на гаѓања.
Некои од тие класификации се:
- спрема начинот на нишанење;
- спрема видот на проектили и начинот на подесување на запалките и
- спрема обликот на патеките
во која од голема важност е првата поделба (спрема начинот на нишанење) која го дели гаѓањето на посредно, полупостредно и непосредно гаѓање коешто е всушност предмет на истражување во оваа семинарска работа.

• Поим за непосредно гаѓање

Непосредно гаѓање е она гаѓање во кое целта се гаѓа од огнената позиција, се нишани непосредно а резултатите од гаѓањето се набљудуваат од огнена позиција. Непосредното гаѓање има неколку предности во однос на посредното, токму затоа постои стремеж истото да се практикува повеќе.
Некои од тие предности се:
1. поедноставно и поточно одредување на елементите на гаѓање, побрзо насочување на орудието во целта и побрзо отварање на оган;
2. посигурно и побрзо ракување со огнот без примена на технички средства за врска или нивна евентуална примена на мали растојанија и
3. голема веројатност на погаѓање на цели со мала вертикална површина и цели коишто се движат, посебно на мали далечини на гаѓање ,поголема брзина, ефикасност и економичност за извршување на задачата.

Постојат голем број на огнени задачи за чиешто извршување е неопходно да се примени непосредното гаѓање за да се постигне директен погодок во целта или пак да се заштеди на време и муниција.
Според некои особини на целите и начинот на извршување гаѓањето може да се подели на:
- гаѓање на неподвижни цели и
- гаѓање на подвижни цели.

Непосредното гаѓање се врши на мали далечини и од огнени позиции коишто непријателот може да го набљудува и гаѓа со целото свое вооружување. Токму поради тоа организирањето и изведувањето на ова гаѓање се реализира во многу тешки услови и ризик на губитоци отколку кај другите видови гаѓања…


Prilog(a)
.doc  Теорија на непосредно гаѓање.doc (Veličina: 635.5 kb / Preuzimanja: 802)


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
05:08 AM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Менаџмент на човечки ресурси Dzemala 0 6,633 28-01-2011 11:01 PM
zadnja poruka: Dzemala
  Анализа на статистички податоци за вработените во млин Стојчев VS1 0 3,399 24-04-2010 03:28 PM
zadnja poruka: VS1
  МЕТОДИ НА ДЕЛОВНОТО ПЛАНИРАЊЕ VS1 0 3,155 28-03-2010 12:26 PM
zadnja poruka: VS1
  СЕМИНАРСКА РАБОТА МЕТОДИ НА ДЕЛОВНОТО ПЛАНИРАЊЕ derrick 0 6,727 17-01-2010 06:13 PM
zadnja poruka: derrick
  поимот на граѓанските права seminarski derrick 0 4,255 21-09-2009 02:26 PM
zadnja poruka: derrick

Skoči na forum: