Нуклеарни централи - Makedonski

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
Dzemala Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 8,277
Pridružen: May 2010
Poruka: #1
Нуклеарни централи - Makedonski
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.


Равој на нуклеарните централи

Со порастот на популацијата, економскиот развој и зголемениот стандард на живеење, потребите од енергија, како на примарната така и на електричната, растат со значителен интензитет што е посебно изразено кај земјите во развој. Фосилните горива (јаглените, нафтата и природниот гас) се со ограничени резерви и со нестабилни цени на пазарот кои зависат од политичките и економските прилики во светот. Од друга страна, еколошките ефекти од технолошкиот процес на претворање на примарната енергија од фосилните горива во електрична, се неповолни и дури поразителни за животната средина. Водениот потенцијал како обновлив ресурс е со ограничени капацитети и во голема зависност од географските и климатските услови. Нуклеарната енергија од фисија како базна енергија претставува значаен фактор и потенцијал за задоволување на потребите на електрична енергија. Со појавата и комерцијалната употреба во 60-тите години од минатиот век и големата експанзија во 70-тите, нивниот развој е во постојан континуитет со појава на неколку генерации и типови нуклеарни реактори. После Чернобилската несреќа, нивниот подем во последната декада од минатиот милениум се насочува со посебен акцент на развојот на сигурносните системи. Така комерцијалната употреба на 3-тата генерација усовршени (advanced) нуклеарни реактори започна пред неколку години, и во изградба се десетина нови реактори, посебно во земјите од источна Азија (Кина, Кореја и Јапонија)...


Содржина:

Развој на нуклеарните централи................01
Принцип на работа на нуклеарните централи..............03
Нуклеарен реактор......................04
Основни елементи на нуклеарниот реактор.............05
PWR реактори….....................06
КАНДУ реактори........................07
РБМК реактори.......................08
Magnox реактори…....................... .09
Типови усовршени нуклеарни реактори...............10
Влијанието на нуклеарните централи врз околината..........12
Радиоактивен отпад.....................13
Негативни последици и влијанија од нуклеарните централи..........14
Заклучок........................16
Користена литература......................17

Ceo rad, potpuno besplatno možete pogledati i/ ili preuzeti IZ PRILOGA POTPUNO BESPLATNO

Vaš MaturskiRadovi.Net misli na vas....


Prilog(a)
.pdf  Нуклеарни централи.pdf (Veličina: 1,020 kb / Preuzimanja: 3904)


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
01:13 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Monopol na makedonski telekomunikacii derrick 0 3,487 25-01-2010 07:10 PM
zadnja poruka: derrick

Skoči na forum: