Dzemala
Posting Freak
Poruka: 8,277
Pridružen: May 2010
|
Šta je “oligopolni model” prema Petersonu i Bergeru, kako struktura industrije utiče
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Postoje brojne definicije umetnosti. Osim razlika u postojećim definicijama umetnosti, različiti su i pristupi autora kada je reč o tome:
- šta umetnost obuhvata,
- šta su umetnički predmeti,
- zbog čega se neki ljudi smatraju umetnicima, a drugi ne,
- zašto neke stvari mogu da se nazovu umetnošću i sl.
U ovom kontekstu posebno su značajni radovi pojedinih autora, koji su kroz svoje metode, analize, modele i dr., pokušali da dođu do odgovora na postavljena pitanja. Osim ovim može se reći uobičajenim i standardnim pitanjima, pojedini autori su se bavili i onim specifičnim pitanjima u oblasti umetnosti.
Konkretno, Berger i Peterson su se bavili proveravanjem i istraživanjem uticaja industrije kulture na umetničke predmete koje ona proizvodi. U tom istraživanju, oni su razvili izvestan model koji je dobio naziv oligopolni model.
Međutim, oligopolni model razvijen od strane pomenutih autora, nije našao na prihvatanja od strane drugih autora, tačnije Lopeza.
Ovaj rad ima za cilj da najpre pokaže suštinu oligopolnog modela Petersona i Bergera, kao i zaključke do kojih su ovi autori pritom došli a zatim da utvrdi razloge neslaganja Lopeza sa njihovim tvrdnjama...
...Prema Petersonu i Bergeru, struktura industrije utiče na muziku upravo putem vertikalne integracije, pri čemu se javljaju i moguće je razlikovati više ciklusa koncentracije i konkurencije kroz koje ona prolazi.
Prvu fazu odlikuje visok nivo oligopolnosti – visok nivo oligopolnosti nastao je usled visokog stepena povezanosti kompanija za snimanje ploča sa distributerima ploča na veliko, vlasnicima radio stanica i na kraju, filmskom industrijom.
Ovu fazu osim visokog nivoa oligopolnosti karakteriše i:
- muzika koja je bila homogena,
- sadržaj pesama bio je ujednačen,
- manji broj novih izvođača i
- manji broj pesama koji je zauzimao prvu poziciju na listama.
Dakle, u ovom periodu struktura industrije je dovela do većeg kvaliteta muzike odnosno muzičkih proizvoda.
Drugu fazu uticaja strukture industrije na muziku karakteriše nizak nivo oligopolnosti. Razlozi za to su:
- nacionalne radio stanice i radio programi su prešli pri emitovanju na lokalne formate,
- slabljenje uticaja velikih muzičkih kompanija na tržištu,
- prestalo se sa pravljenjem mjuzikla i prešlo na snimljenu muziku,
- porast broja novih izvođača,
- porast prodaje ploča.
U ovoj fazi, struktura industrije je bitno uticala na muziku, i to direktno na njen kvalitet koji se pogoršao. Tačnije, ova faza se karakteriše povećanjem kvantiteta u svim segmentima muzike, na račun kvaliteta...
S A D R Ž A J
UVOD 3
1 Šta je “oligopolni model” prema Petersonu i Bergeru, kako struktura industrije utiče na muziku? Zašto se Lopez ne slaže sa Petersonovim i Bergerovim zaključcima? 3
1.1 Šta je “oligopolni model” prema Petersonu i Bergeru, kako struktura industrije utiče na muziku? 3
1.2 Zašto se Lopez ne slaže sa Petersonovim i Bergerovim zaključcima? 5
ZAKLJUČAK 6
LITERATURA 7
PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>>
SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi
LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
|
|