Uticaj domena na SEO

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA

Ocena teme:
  • 1 Glasova - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Poruka
Jovica
Unregistered

Poruka: #1
Uticaj domena na SEO
Obicno se svi zapitamo pre nego sto kupimo domen "Da li ce se taj domen svideti Googlu" i da li cu moci da budem prvi na googlu za kljucnu rec koja se nalazi u domenu.

Pogledajmo primer domena koji jos uvek nije kupljen - pogacica.com
Npr. ovaj sajt potseca na burek.com (valjda zato sto se i burek i pogacica jedu). Kada bi neko rekao "Hocu da kupim taj domen" verovatno bi mu se svi smejali ali uz dobar SEO i svakodnevno ubacivanje kvalitetnog i jedinstvenog sadrzaja i dobru promociju za dve tri godine ovaj sajt bi mogao biti konkurentan bureku. Svi kazu - potrebno je izabrati jednu tematiku i drzati se toga a sad ja sve vas pitam - koja je tematika sajta burek.com domaci.de krstaricinog foruma mycity-ja itd?

Uporedimo sad pogacica.com i ovaj nas forum (hocu da Vam pokazem kako sam se presao)
Kada u Googlu ukucate pogacica ispadne kuvarica.net sajt koji je online kuvar ali koji nema veze sa pogacicom sto znaci da kada bismo zakupili ovaj sajt bili bismo prvi za kljucnu rec iz naseg domena...
Pogledajte sad forum-rs.com - kljucna rec je forum. Ovakvu kljucnu rec na ima svaki drugi sajt u Srbiji, Kada se ukuca forum prva je krstarica i ja pravo da vam kazem pojma nemam kako cu da zaobidjem sajt koji postoji 10 godina i koji ima 10000 puta vise sadrzaja linkova clanova poseta i svega ostalog nego ovaj sajt. Za kljucnu rec forum jos uvek nisam nasao svoj sajt tj odustao sam od potrage kada sam video da se devprotalk.com nalazi na 4. strani a ima PR 4. U principu treba izabrati kljucnu rec za vas domen koju mnogo ljudi trazi a "ne dobiju nista" tj dobiju sajtove koji nisu nesto posebno jaki za kljucnu rec koja se trazi.
Sto se ovog sajta tice SEO je dobar - teme su lepo pozicionirane ali zato domen pojma nemam na kojoj je stranici Smile sto naravno nije smak sveta, posetioci ce dolaziti sa googla zbog kvalitetnog sadrzaja...

Pogledajmo jos jednu stvar. Nije problem ako vas domen nije neka rec iz srpskog jezika (elitesecurity bi se na srpskom valjda zvalo elitnasigurnost) jer svaki domen se posle izvesnog vremena da brendovati npr mycity-ju je sav sadrzaj na srpskom al sam domen kao sto se to da videti nije na srpskom vec na engleskom. Elitesecurity takodje.

Takodje vrlo bitna svar koja se ne odnosi toliko na ime domena jeste njegova starost. Stariji domeni su bolje rankirani na googlu i to je pravilo koje nikad nece prestati da vazi zato je uvek bolje kupovati domene koji su istekli jer se na taj nacin izbegava takozvani google sandbox tj filter koji pomalo "ignorise" novije sajtove i za koga neki tvrde da postoji a neki da je cist mit.

Takodje bitno je da li je vas domen .com .net... Procitao sam negde (ja mislim da je to bio elitesecurity) da google vise "ne ceni" .info domene kao pre pa cak da neke i izbacuje iz svog index searcha. Valjda je to zvog cene .info domena koja je mizerna (ja mislim za 100-200 din moze da se kupi info domen)

Eto toliko o kupovini i odabiru domena - ako Vas jos nesto interesuje slobodno pitajte ili prokomentarisite nacin na koji sam ovo objasnio...
30-05-2009 02:26 PM
Citiraj ovu poruku u odgovoru
borissajkas
Unregistered

Poruka: #2
RE: Uticaj domena na SEO
ne slažem se u potpunosti, moje neko mišljenje je da MORAŠ da imaš glavnu ključnu reč u nazivu domena!!! jedino ako želiš da osnuješ potpuno novi brend kao npr twitter, facebook i tome slično!!!

aj da uporedimo tvoj primer:
da si ovaj forum stavio pogacica.com znaš kad bi našao svoj sajt za ključnu reč "forum" na googlu, preključe!!!
ovako bar imaš šanse da ga nađeš Big Grin ne velike, ali sigurno veće od pogacice.com Big Grin
31-05-2009 01:51 AM
Jovica
Unregistered

Poruka: #3
Da, ali da sam stavio da mi domen bude pogacica onda bi bio prvi za rec pogacica i normalno je da ne bi bio prvi za rec forum a sa ovakvim domenom nema teorije da budem prvi nizajednu za rec forum mada istina je da su sanse vece. Mycity nema rec forum u svom domenu pa ja mislim da je on 3-4 za rec forum.

Samo da dopunim ono sto sam gore pricao.
Takodje nikada ne treba kupovati domen koji je slican nekom drugom domenu naprimer facebookrs.com ili imdb-yu.com i takve gluposti jer nikada necete moci da uradite da kljucna rec iz vaseg domena bude prva na googlu (kako cete da zaobidjete facebook za rec facebook)
31-05-2009 07:39 PM
borissajkas
Unregistered

Poruka: #4
pa šta dobijaš ako budeš prvi za "počacicu.com" nista brate, zašto onda uzaltud bacati tako važnu mogućnost optimizacije!?
31-05-2009 09:25 PM
Jovica
Unregistered

Poruka: #5
A sta burek dobija sto je prvi za rec burek? Ima sajtova kojima je bitno da izadju prvi za tu kljucnu rec kao naprimer aparati-za-vodu.com
Pogacica moze da postane brend dok forum-rs - tesko
31-05-2009 11:56 PM
borissajkas
Unregistered

Poruka: #6
pa u tome je caka!!

šta želiš sa svoji sajtovm odnosno domenom, da napraviš brend od njega ili da ga maksimalno iskoristiž za optimizaciju!
01-06-2009 12:23 AM
Nova tema  Odgovori 

Skoči na forum: