Milan Obrenović

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA

Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Poruka
Vesnica Nije na vezi
Posting Freak

Poruka: 2,567
Poruka: #1
Milan Obrenović
Maturski, seminarski i diplomski radovi iz istorije.

Srbija je prvog kralja u srednjem veku stekla 1217. godine, kada je krunisan Stefan Prvovenčani. U novovekovnoj istoriji Srbije prvi kralj Srbije postao je 1882. godine Milan Obrenović. To je izuzetno zanimljiva ličnost, čovek čudesnih posrtanja i vladar koji je imao velike uspehe u unapređenju svoje države. O njemu se formiralo vrlo negativno mišljenje u istoriografiji, ali niko prema njemu nije bio ravnodušan. NJegov savremenik, političar LJubomir Kaljević, predsednik Vlade i Skupštine dao je zaista njegovu odličnu karakteristiku:»Kralj Milan je bio tip vladaoca sui generis. Niko mu nije bio nalik među suvremenim evropskim monarsima ni u privatnom ni u javnom životu. On je doista jedna tako čudna pojava da kroničari i istoričari imaće dosta muke pre nego što prouče i iznesu vernu sliku toga vladalačkog meteora prošlog veka».

RODITELJI I ODRASTANJE (1854-1868)

Milan Obrenović je rođen u Manasiji, u Vlaškoj, 10/22. avgusta 1854. godine. NJegov otac Miloš (1829-1861) bio je sin Jevrema Obrenovića (1790-1856), najmlađeg brata kneza Miloša (1783-1860). U braku sa Tomanijom Bogićević (1796-1881), Jevrem je, uz Miloša, imao i Jelenu (1818-1844), Simonu (1818-1837/38), Anku (1821-1868), Aleksiju (1822-1826), LJubicu (1823-1824), Nikolu (1824-1824) i Stanu (1828-1842).
Miloš je završio ratnu školu u Berlinu, i neko vreme proveo kao oficir u pruskoj vojsci. Oženio se Marijom Katardži (1831-1879), moldavskom bojarkom, koja je «bila jedna od najlepših devojaka iz rumunske aristokratije, čuvena sa svoje ljupkosti i sa svoga živoga duha». U tom braku je bilo niz skandala koji su izazivali podsmeh u plemićkim krugovima. Sama Marija je pričala i jadala se LJubomiru Kaljeviću:
„Ja sam se dugo borila i najposle podlegla. I ja sam slaba žena, kao i sve moje druge. Mene bar, kao retko koju, izvinjava sticaj okolnosti. Imati muža, koji vas napušta po nekoliko nedelja, troši ogromne sume na kockanje, javno izdržava metrese, nudi vam u naknadu svoje mlade prijatelje, diže iz zatvorenih kutija, kradom skupocene adiđare i daje ih čivutima u zalogu, zadužuje se na sve strane – i pokraj svega toga ostati časna žena, teško je i gotovo besprimerno, a osobito kad ta žena nije rugoba, već lepa, kad joj se svi poznanici udvaraju i svoje mahinacije udešavaju tako, da svi ekscesi muževljevi dopiru do nje i u anonimnim pismima, citiraju se imena milosnica s kojima se on provodi, proćerdane sume pri kartanju, veličina dugova i imena sarafa, kod kojih su založene moje dragocenosti. Istina pok. Miloš bio je dobroga srca, kavaljer u društvu, vazda gotov da sa svojim prijateljima podeli što ima, ali kakvu sam ja vajdu imala od tih lepih osobina, kad me je, mladu, željnu muževljeve nežnosti, ispunjenu iluzijama o lepotama bračnog života, zanemario, vređao, lakomisleno i možda bez predumišljaja, prkosio, zaduživao, lišavao skupocenih porodičnih uspomena i gurao u moralnu propast!“

Marija je kasnije rodila vanbračnog sina Rudolfa, koji je nosio njeno prezime Katardži (1879-oko 1934). To je polubrat kralja Milana. Posle očeve rane smrti, brigu o malom Milanu je preuzela majka, do devete godine, 1863, kada ga je preuzeo knez Mihailo i poslao u Pariz na vaspitavanje. Vaspitač mu je bio Francuz Hiet, prosvećen i moralan čovek, raniji profesor na Univerzitetu u Ganu (Belgija). Kada je došao u Pariz «njegovi francuski učitelji su se našli u zabuni: jedno dete tako neposlušno, tako nesposobno za pribranu pažnju, tako divlje u svojim pokretima nisu videli nikada». Ipak, Hiet je uspeo da ga prilično popravi i dotera, mada je i dalje patio od preterane bujnosti i plahovitosti. Milan ga je veoma cenio, što je i sam priznavao:„Ja sam ga se i bojao i voleo ga kao oca. On me je držao u kordi i kao roditelj starao se da suzbije moje urođene mahne. Bio je demokrata, a to je i trebao da bude guverner jednog vladaoca, kome je suđeno da upravlja narodom skroz i skroz demokratskim“.

Knez Mihailo je ubijen u Košutnjaku 29. maja/10. juna 1868. godine. Sazvana je Velika narodna skupština u Topčideru za 20. jun/2. jul radi izbora kneza. Privremeno namesništvo je proglasilo da je presto upražnjen, ali je odmah bilo suočeno sa oštrim zahtevom vojnog ministra Milivoja Petrovića Blaznavca da se za naslednika naznači Milan Obrenović, sinovac kneza Mihaila. On je sutradan po ubistvu vojsci izdao naredbu, u kojoj se kaže da posle Mihailovog ubistva vojska ima svetu dužnost da „podrži čvrsto i junački njegovo ime“. „Ja sam, junaci“, govorio je Blaznavac dalje, „rešen i odsudan u nameri da od sada pred nama stoi Milan Obrenović IV i velika Srbija, i onda će ona ista vojska koju je Mihail Obrenović III stvorio, izvršiti zadatak našeg milog Otečestva...“ Svi u Namesništvu su bili protiv Blaznavčevog predloga, mada se Milan neizostavno nametao kao jedini živi Obrenović, ali je on tada ljutito viknuo, kucnuvši po balčaku svoje sablje:„Onda će ovo presuditi!“ Milan je tada boravio u Parizu, u liceju Louis le Grand, u kojem je učio od 1867. godine. Od svih predmeta najbolje je znao istoriju, a isticao i po znanju nemačkog jezia. U Srbiju ga je doveo Jovan Ristić, 11/23. juna 1868. Od ministara ga je dočekao samo Blaznavac, „ali s uparađenom vojskom i s topovskim pozdravima“. Živanović je analizirao Blaznavčeve motive za takvu odluku. Najpre, on je bio lično zainteresovan za Katarinu Konstantinović, s kojom je knez Mihailo želeo da se oženi,

PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
18-05-2010 10:30 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 

Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Aleksandar Obrenović derrick 0 2,221 09-02-2014 01:10 AM
zadnja poruka: derrick
  Knez Mihailo Obrenović Knez Mihailo Obrenović Knez Mihailo Obrenović VS1 0 1,164 17-02-2012 06:06 PM
zadnja poruka: VS1
  Knez Miloš Obrenović Vesnica 0 4,492 19-05-2010 11:11 PM
zadnja poruka: Vesnica
  Nastanak srpskih dinastija Obrenovic i Karadjordjevic Vesnica 0 6,023 17-05-2010 11:59 PM
zadnja poruka: Vesnica

Skoči na forum: