Hipoteka - 33

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA

Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Poruka
zekan Nije na vezi
Senior Member

Poruka: 255
Poruka: #1
Hipoteka - 33
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz finansija.

HIPOTEKA

Na predavanjima iz predmeta Privredno pravo upoznao sam se sa pojmom Hipoteka i i veoma sam se zainteresovao zaovo zalozno pravno na nepokretnim stvarima.

Hipoteka se veoma detaljno izucava na Pravnom fakultetu u okviru predmeta Stvarno pravo ,ali je veoma bitna i u Privrednom pravu stoga sam ja odlucio da prosirim svoje znanje u izucavanju pojma Hipoteke i nadam se da cu ga uspesno prezentovati.

U mom radu puno su mi pomogla predavanja na kojima sam se i zainteresovao za pojam Hipoteke kao i strucna literatura i internet koji su mi pruzili mnostvo veoma vaznih i zanimljivih informacija.

Pojam

Hipoteka je zalozno pravo na nepokretnim stvarima koje se stice upisom poveriocevog prava u javne knjige, a opterecena nepokretnost ostaje i dalje u drzavini duznika.

Zalaganje nepokretnosti razlikuje se od rucne zaloge pre svega po tome sto duznik ne predaje stvar u drzavinu poveriocu. Naime, hipotekovana nepokretnost ostaje i dalje u drzavini duznika, te on moze stvar upotrebljavati i ubirati plodove sa nje, za vreme dok postoji zalozno pravo. Rec je o dragocenoj pogodnosti za duznika kome je zalozena nepokretnost vazna, a cesto i jedini izvor prihoda iz koga on crpi sredstva za isplatu duga. Publicitet zaloznog prava koji se kod rucne zaloge postize posredstvom drzavine stvari, kod zalaganja nepokretnosti obezbeduje se upisom u javne knjige.Treca lica koja zele da saznaju da li je nepokretnost opterecena hipotekom, mogu se o tome obavestiti uvidom u sadrzinu javnih knjiga. Stoga je njihovo uredno vodenje od presudnog znacaja za normalno funkcionisanje zaloznog prava na nepokretnim stvarima.

Hipoteka je redovan nacin zalaganja nepokretnosti, ali i pokretne stvari mogu se hipotekovati. Za to je potrebno da se za nepokretne stvari uvedu javni registri slicni zemljisnim knjigama i drugim javnim knjigama u koje se upisuju nepokretnosti i stvarna prava na njima. U nasem pravu na ovaj nacin se zalazu brodovi i vazduhoplovi.

Sadrzaj

Uvod.............................................................................................3
Pojam...........................................................................................3
Pribavljanje hipoteke.................................................................4
Predmet hipoteke........................................................................5
Zajednicka (simultana) hipoteka...............................................5
Hipoteka i potrazivanja..............................................................6
Prava hipotekarnog poverioca...................................................6
Prava sopstvenika hipotekovane nepokretnosti.......................8
Prenos prava i obaveze...............................................................8
Prenos hipoteke...........................................................................8
Nathipoteka..................................................................................9
Preuzimanje duga........................................................................9
Redosled hipoteka.......................................................................9
Prestanak hipoteke.....................................................................10
Prestanak hipoteke usled prestanka potrazivanja..................10
Prestanak hipoteke nezavisno od prestanka potrazivanja.....11
Novo pravo o hipoteci................................................................13
Perspektive hipotekarnog trzista..............................................18
Kako to radi Evropa..................................................................18
Razvoj bankarskog hipotekarnog sistema...............................19
Neophodnost pravne mreze uz Zakon o hipotekama..............20
Sta Srbija treba da uradi...........................................................21
Nacrt zakona o hipoteci.............................................................22
Zakljucak....................................................................................32
Literatura...................................................................................33

http://www.maturskiradovi.net/eshop
08-09-2010 09:12 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 

Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Hipoteka Dzemala 0 1,065 04-06-2010 06:10 PM
zadnja poruka: Dzemala

Skoči na forum: