Dijalog i tolerancija - tekst prikaza

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA

Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Poruka
zekan Nije na vezi
Senior Member

Poruka: 255
Poruka: #1
Dijalog i tolerancija - tekst prikaza
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz kulture ponašanja.

Knjiga “ Dijalog i tolerancija” je djelo jednog od najvecih i najboljih autora koji se bave ovom oblašću . Knjiga je izasla 1997. godine kao izdanje izdavacke kuce Čigoja iz Beograda. Bavi se prije svega tematikom koja nikako ne zastarijeva, uvijek je aktivna kako od anticke Grčke i njihovog poimanja razgovora kao jedinog puta do istine, rečeno u Platonovom duhu “dijalog služi za uništenje lažnog saznanja” tako i do danasnjeg dana. Situacija se bitno izmijenila jer sada se ne moze toliko govoriti o razgovoru koliko o drzanju govora i slusanja. Pretpostavljeni i mocni govore a mi slusamo. Mozda mi pretpostavljene uopste ne slusamo zbog toga da nesto cujemo, koliko to radimo zbog moranja, a vrlo cesto nas odgovor nije ni potreban. Takodje ne znači to da su u potpunosti izbacene situacije u kojima i ti govoriš i daješ odgovore. Prvenstveno profesor Susnjic u svom djelu pokusava da nam priblizi pojam komunikacije i samoga razgovora.Razgovor cemo ovdje dozivjeti u jednom slozenijem smislu te rijeci ,nego sto ga inace koristimo u svakodnevnom govoru i jeziku.U danasnje vrijme covjek gubi osjecaj za sami smisao razgovora i to sto znaci razgovarati.Danas ljudi sve vise govore a sve manje razgovaraju.Covjek je homo ludens,odnosno bice igre i igra se kroz razgovor.Razgovor predstavlja jednu ozbiljnu igru,gdje se ljudska bica igraju sa sobom,sa bogom,sa prirodom,sa naukom,sa kulturom,sa istorijom.Covjek osim sa sobom razgovara i sa Bogom.Covjek,vjernik razgovora sa bogom kroz molitvu.Molitiva je onaj razgovor koji je pun svih vjecitih pitanja,dilemma,svoga straha,muke,jada,molbe ali i zahvalnosti koje se upucuju Tvorcu od kojega kroz vjeru ocekujemo veliko spasenje ili samo lakes prihvatanje i prevazilazenje zivotnih problema,patnje,stradanja.

Želja da cujemo radi saznavanja , a samim tim i mogucnost stalnog prenosa komunikacije na novi nivo od učesnika zahtijeva napor prevazilaženja razlika za koji mislim da nemaju mnogo veze sa različitim misljenjem i stavovoma , već nacinima dolazenja do izvjesnog misljenja odnostno izlazenja iz okvira subjektiviteta. Svi ucesnici u razgovoru neprekidno se mijenjaju, a samim tim daju mogucnost da granice izmedju njih prestaju da postoje . U takvoj razmjeni ideja mogucnosti se ne suzavaju vec naprotiv postaju bezgranicne. Treba znati da je oduvijek postojala distinkcija izmedju onog kako mi same sebe dozivljavamo i neminovno drugaciju sliku kako ovu drugi imaju o nama. Nije to toliko stvar narcisoidnosti ili sebicluka koliko je to urodjena osobina svakog covjeka. Zato postoji potreba da upoznamo kako sami sebe tako i druge jer sigurno slika koji imamo o sebi samima nije u potpunosti istinita, u istoj onoj mjeri u kojoj nije istina ona kako nas ostali vide. To su zapravo dvije verzije , dva dijela jedne iste cjeline. Jedno je sto mi ocemo, hocemo da budemo a drugo sto nam drugi dozvoljavaju da budemo. Sigurno bude prijatna situacija vidjeti sebe u ocima drugih, mozemo reci bolno iskustvo, ali bolje je saznati u samom korijenu svega nego kada bude kasno za bilo kakve ispravke. Svako svoje pravo lice cuva za sebe , za svoje “nocno” ja, dok je nase najcesce svakodnevno lice “dnevno” ja. Postoji izlaz i rjesenje za sve ove zablude , a to je razgovor. Razgovor kao lijek protiv zanesenosti , koji ogoljuje sliku koju osoba ima o sebi cisteci je od iluzije , dajuci istinu koja je mozda i nepodnosljiva ali neizbjezna. U razgovoru ucestvuju uvijek dva stava po pravilu. Postoje i odredjene zloupotrebe samog pojma kada ja poistovjecuju sa drzanjem govora, U razgovor se ulazi rastereceno , bez predrasuda sa uvazavanjem i razumijevanjem za svakog sagovornika. Samo tako mozemo doci do istine koristece svaki svoju verziju. Svako ko ulazi u razgovor spreman da se na neki nacin takmici da cvrsce prisvoji svoje misljenje , spreman je i da ga promijeni. Tok razgovora zna da odvede na sasvim neocekivane misli i zakljucke. U ovom slucaju mozemo reci da je razgovor bio plodotvoran, da je imao efekta. Moderno doba iz dana u dan pruza sve manje sansi i uslova za normalan razgovor. Uz danasnje poimanje razgovora idu i sila i moc koja se pridodavaju nekom od sabesjednika. Kada govorimo o ovakvim slucajevima ta autoritarna licnost u razgovor ulazi samo sa jednom namjerom , a to je da nas ubijedi u svoj stav, Nije stvar samo u tome kakav je nas sagovornik vec koliko smo mi zapravo kompetentni da razgovaramo i sudimo o vrijednosti razgovora.Osobu treba navesti na razmisljanje kako je taj svakodnevni fenomen zapravo nevjerovatno vazan . Sudi se povrsinski bez zadiranja u sustinu stvari, a zapravo treba samo malo volje i napora da se zagrebe taj povrsinski sloj, naravno da ce nas zanimljivost samog fenomena voditi dalje. Ljudi koji su spremni za razgovor ulaze u to bez zadnjih namjera, sto je relativno “tesko” sudeci po sopstveno iskustvu., jer stvar je u tome da iskren covjek govori ono sto misli privatno a ono sto govori javno.. Ako mi ne udjemo u razgovor slobodni tada ne mozemo govoriti o razgovoru dva covjeka vec dvije “maske” .

http://www.maturskiradovi.net/eshop
09-09-2010 11:14 AM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 

Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Dijalog i tolerancija Vesnica 0 1,647 24-06-2010 09:40 PM
zadnja poruka: Vesnica

Skoči na forum: